Bilo mi je jako teško čuti neke stvari o sebi, a kada sam poslije razmišljao o tome, bilo mi je potpuno jasno da sam sve to jako dobro znao o sebi, samo nisam uopće htio o tome promišljati, baviti se nečim što je ‘krivo’. No, na psihoterapiji naučiš da ne postoji ‘krivo’, ne postoji ‘pravo’, nego da su stvari jednostavno takve kakve jesu i treba ih nazvati pravim imenom.
Moj povod za odlazak psihoterapeutu je bio jedan intenzivni napadaj panike, koji se dogodio u jednom, potpuno mirnom stanju, kada sam mislio da je sve načelno okej… grozno iskustvo. Nije on došao odjednom i od nikud – dvije godine sam pod izrazitim stresom, spominjao sam riječ ‘psihoterapeut’ periodično, no za ‘te stvari’ uvijek nekako imamo vremena; budemo to čim nešto prije odradimo, poslije nekad… zato što ustvari nismo svjesni koliko je terapija ove vrste bitna, korisna i potrebna u životu. Ne živimo u takvoj sredini. Pogotovo u trenucima kada osjećamo da je pritisak intenzivniji i dugotrajniji nego inače.
Oduvijek sam bio osoba koja oduvijek sve svoje probleme rješavam sam. Prošao sam u životu neke stvarno, grozno teške situacije, koje ne bi poželio nikome, a kako sam ih prošao sam, pronašao sam neke alate kroz svoj razum i razmišljanja, koji su mi pomogli da iz tih situacija izađem minimalno ‘oštećen’, koliko sam i mogao – sam. Ali sam upravo zato i mislio, da sam ja taj, koji sve može i koji će uvijek naći rješenje za sve, kroz svoj evidentno uspješni racionalni um.To je što se mene tiče bila moja jako uspješna osobina. Moj stup.
No, međutim taj napadaj panike me upozorio da stvari baš nisu onakve kako se čine – nama.Dvije godine sam se ustvari osjećao loše. Ali sam non-stop pronalazio opravdanja za to stanje; pa to je sad tako zbog posla, pa to je sad tako zbog Covid_Kaosa, zbog ovog, zbog onog, a čitavo to vrijeme sam ustvari samo sebe stavljao na drugo mjesto, iza svih tih razloga.
Veliki problem se dogodio i zbog toga što je sve došlo odjednom, kao i većini uostalom. Ta globalna epidemija je na svima nama ostavila ogroman trag, a čije sve posljedice nismo osjećali dok se to događalo. To je bio šok na svjetskom nivou, a mi smo potpuno prirodno krenuli minimalizirati štetu, svi smo tražili kratkotrajna rješenja za preživljavanje tog šoka.
No, kako se sve vraća polako u ‘normalu’ (što god to značilo), onda shvatiš i da je sve poprilično drugačije nego prije, a kad sam krenuo otpuštati sve te nevidljive kočnice, dogodilo mi se da sam na kraju imao osjećaj da nemam svoje, čvrsto, poznato tlo pod nogama.
Čitavo vrijeme sam ja za sebe bio onaj koji ima sve pod kontrolom, brinem za ovo, za ono, da je sve jasno, definirano… to je bio moj način nošenja sa svime što se dogodilo. Da stvari poredam i čvrsto se držim toga. Međutim, moje tijelo se osjećalo sve lošije i lošije, ja sam se osjećao loše… kao finalni udarac mi je došao taj grozni napadaj panike. Ponavljam, u trenutku kada sam mislio da je sve okej.
Danas na to gledam pozitivno, jer znamo da tijelo mora i da bude poslalo nekakvu reakciju, nekakav signal da nešto nije ozbiljno u redu. A ako sam već morao osjetiti što sam morao, onda mi se opcija a) napadaj panike čini super, s obzirom da mi je tijelo moglo poslati i opciju b) nekakav rak, srčani ili nešto treće, puno, puno ozbiljnije, a nevidljivo na van. S time, koliko sam ja shvatio, ako smo pod dugotrajnim i nenormalnim stresom, opcije c)… nema.
Također, moram napomenuti što je jako važno – čitavo to vrijeme ja uopće nisam mislio da sam pod takvim stresom, jer sve dobro hendlam i rješavam.
No, kada sam podvukao crtu, a to je bilo ustvari ono, najteže od svega – objektivno sagledati sve i zaključiti da trebam pomoć. Jer sve što sam mislio o sebi, sve moje jake strane, osobine, moj instinkt i ostalo nisu bili jednostavno dovoljni za ovu situaciju.
Od psihoterapije nisam očekivao čuda, da mi riješi moje probleme, samo sam očekivao da mi se daju možda neke smjernice za samostalno rješavanje problema. Pričao bi s prijateljima i obitelji, ali oni su mi prebliski, i ustvari sam čuo samo ono što sam htio čuti – to je lakše. Općenito, svi mi kada trebamo riješiti neki problem, biramo lakšu putanju, naravno. To neki put ‘upali’, neki put ne. Kada se sve u životu promijeni, onda to sigurno nije dobar smjer. Psihoterapeut mi nije ‘dozvoljavao’ takvo vrludanje u razgovoru. Objektivnost je ključna, a to je meni bilo bitno – da me netko objektivan sasluša i da mi kaže mišljenje o mojim načinima nošenja sa svime.
Da mi pomogne ispraviti te načine ali u smjeru moje osobnosti.
Moja psihologica mene zove ’emocijo moja’, jer to je bila moja strana koja je prevladavala, a to nije bilo dobro, kako za mene, tako ni za druge. Upozorila me na neke stvari koje radim ‘krivo’ iz dobre namjere, a koje sam ja emotivno mogao razumjeti. Bilo mi je jako teško čuti neke stvari o sebi, a kada sam poslije razmišljao o tome, bilo mi je potpuno jasno da sam ja to jako dobro znao o sebi, samo nisam uopće htio o tome promišljati, baviti se nečim što je ‘krivo’. No, na psihoterapiji naučiš da ne postoji ‘krivo’, ne postoji ‘pravo’, nego da su stvari jednostavno takve kakve jesu i treba ih nazvati pravim imenom.
Najvažniji dio psihoterapije je bio da ponovo upoznam sebe. Jer mi kako odrastamo i sazrijevamo prolazimo kroz različite faze. A onda se susrećemo s puno stvari s kojima se prije nismo susreli, nikad! Svaka odluka u novonastalim situacijama, koje su potpuno drugačije iz različitih razloga, nego prije, zapravo na neki način grade naš karakter. U kratkom vremenu, pod jakim utjecajem s više strana, mi možemo promijeniti svoj karakter jer smo na različite načine rješavali različite probleme, o kojima prije nismo ni sanjali da se mogu dogoditi, a kamoli da ih moramo rješavati! Skup svih tih novih odluka grade naš karakter. To je nama pandemija napravila ustvari. I sve što sam mislio da radim iz najbolje namjere, je ispalo da baš možda i nije najbolja odluka u ovakvim vremenima.
Psihoterapija je u mom slučaju, meni bila potrebna i bitna da se ja vratim sebi, da nekako zaključim što i tko sam ja, što je površno, a što dubinsko, što je za mene konstruktivno, što nije.
Bilo je bitno otkriti što je moje u svemu ovome i nakon svega, da mogu definirati ponovo odnose i situacije, da mogu izazove savladavati kako dolaze ali iz zdravije, odraslije perspektive nego prije. Nisam dobio nikakve upute na papiru po točkama što da radim koji dan… psihoterapija je ta koja nam pomaže da sami ‘otkrijemo’ tko smo. A onda iz te točke možemo što hoćemo, s tom informacijom ustvari. I sigurni smo u koju god odluku donesemo.
Druga bitna stvar koju sam naučio kroz psihoterapiju, jest da bilo koji psihički problem, tipa napadaj panike, depresija, anksioznost, nastaje i u područjima frustracije, u područjima kojih možda nismo svjesni. A meni je bilo jako važno to osvijestiti. Osvijestiti odnose koji to u meni bude, a na koje smo navikli. Kada ti netko objektivan kroz razgovor naglasi neke činjenice, onda se i percepcija mijenja prema tim odnosima. Kada sam počeo iskreno i odraslo pristupati svemu, prestala je frustracija prema toj situaciji. Jako puno frustracija gomila se u jednu ogromnu, koja će negdje imati svoj izlazni ventil – što je kod mene bio taj napadaj panike i neka generalna anksioznost. No, kada to definiraš, ti problemi postaju jasni i na njima se može raditi kroz neki period vremena. Na početku naravno bude ‘bolno’, jer gledaš na sve kroz drugačiju percepciju. Pa se onda može učiniti da uza sve probleme koje imaš, imaš sad još i novi pogled na sve. No, i taj proces postane jednostavno – nužan.
Otići psihoterapeutu je privilegija, ne tabu. A u ovakvim okolnostima, u kakvim živimo, svi bi trebali moći imati pristup nekakvom obliku mentalne higijene. Posvetiti se tom dijelu sebe prije nego dođe do fizičke reakcije. Meni bi bilo puno draže da sam krenuo ranije, a ne da sam morao dočekati taj snažan napadaj. No, bolje ikad nego nikad.